Pan Karel se rozhodl k darování své nemovitosti dospělým dětem, protože se během dlouhodobého pracovního pobytu rozhodl zůstat v Austrálii. Zatímco si připravoval trvalé bydliště tam, udělil plnou moc ke všem úkonům s tím spojených své přítelkyni, která se za ním měla odstěhovat také.
Jak už to někdy bývá, tak se s nikým neporadili a jednali na vlastní pěst. Plnou moc vystavil pan Karel bez ověřených podpisů – chyba. Měl zajít na konzulát ČR, kde by mu podpis ověřili.
Katastr má na většinu řízení zákonnou lhůtu a když se po 20-ti dnech tzv. neozve, je vše v pořádku, smlouva je katastrem akceptována. Když byla darovací smlouva vložena bez ověřených podpisů, byl návrh na vklad zamítnut. Pan Karel tedy ověřil podpis a znovu se opakovalo kolečko podpisů a vklad na katastr.
Jenže zase udělal chybu. Plná moc byla špatně napsána. Pan Karel své přítelkyni udělil plnou moc jen na podpis darovacích listin, ale neudělal to i na další řízení s tím spojená, a tím je Návrh na vklad vlastnického práva, který se rovněž může provést jen na základě plné moci.
Nic netušící přítelkyně provedla vše tak jak minule a protože nastal čas i jejího odletu, tak spokojeně odjela směr Austrálie.
Jak se dalo čekat, tak Katastrální úřad návrh na vklad vlastnického práva opět zamítl. V té době však již byl v Austrálii nejen pan Karel i jeho přítelkyně. Pan Karel tedy musel znovu udělit plnou moc, další osobě a ta provedla již třetí pokus návrhu na vklad. Tentokrát to bylo vše v pořádku, ale mohli si ušetřit spoustu nervů, kdyby vše provedli správně hned napoprvé. Nehledě na to, že každý opakovaný vklad stojí 2000,- Kč.
Napsat komentář