Exkluzivní zprostředkovatelská smlouva

zprostředkování

Paní Dana se seznámila s panem Alešem, a po nějakém čase se rozhodli, že své dva byty prodají a přestěhují se někam na venkov. 

Paní Dana začala svůj byt nabízet v soukromé inzerci. Ještě téhož dne se na ni sesypalo mnoho různých makléřů a nabízeli své služby. Většina z nich ji tvrdila, že  jsou ti praví. Navrhovali ji úžasnou prodejní cenu s tím, že mají na její byt HNED mnoho zájemců.  

“No proč ne? Oni se v tom vyznají, …” Bez váhání tedy s tím nejsympatičtějším sepsala zprostředkovatelskou (exkluzivní) smlouvu. 

Stejný pár ale jiný přístup makléře

Pan Aleš dostal doporučení na makléře od svého daňového poradce a svůj byt rychle prodal. Když došlo k předávání bytu, objevila se na schůzce i paní Dana a požádala onoho makléře, jestli by neprodal i její byt.  

Protože šlo o zkušeného makléře, zeptal se paní Dany, zda už někomu nepodepsala zprostředkovatelskou smlouvu. Nesnažila se nic zamlčovat a rovnou mu řekla, že ano. Požádal ji proto, aby mu smlouvu ukázala, protože by ji mohly hrozit nějaké sankce. Také chtěl vědět, jak prodej probíhá a naznačil ji, že makléři velkých realitních kanceláři musejí každý týden nabrat několik nemovitostí, proto ten ho na čarodějnice. Slibování neadekvátní ceny je jednou z nekalých praktik.  

“Cena je dle lokality a stavu hodně nadsazená. Pokud cenu nesnížíte, byt neprodáte. 

“Už mi jej prodávají 3 měsíce. Nejdříve mi řekli prodejní cenu 2.350 tisíc, a tak jsem jim smlouvu podepsala. Po měsíci mě požádali, jestli mohou cenu snížit na 2.100 tisíc, ale za celou dobu jsem neměla v bytě jedinou prohlídku! Když jsem se rozčilovala, tak mi makléř řekl, že si byt klidně mohu prodat sama.” 

Zkušený makléř se do smlouvy podíval a zjistil dvě věci. Paní Dana se upsala k exkluzivní smlouvě na jeden rok, s automatickou prolongací čili prakticky napořád, pokud včas smlouvu nevypoví. A jak tvrdil makléř, tak si mohla prodat byt opravdu sama, ale zaplatila by jim 5 % z prodeje, jako ušlý zisk. 

Omluvil se tedy a doporučil ji smlouvu včas vypovědět. Po čase paní Daně zavolal, aby se zeptal, jak prodej pokračuje, případně aby ji už nabídl své služby.

“Děkuji, ale byt mi právě prodali za 1.800 tisíc.”  

Děje se vám něco podobného? Pokusím se vám poradit po telefonu.

+420 603 514 774

Chci dostávat upozornění na nové příběhy (vložte zde svou emailovou adresu)

(Vaše data s nikým nesdílíme a používáme je jen pro zamýšlený účel)

Realitní zákony
Vaše dotazy
Pomocí |2020-01-25T16:34:21+01:0025 ledna, 2020|0. články, 2. Stalo se|0 komentářů

Napsat komentář