Ideální polovina domu

dům

Pan Karel se vrátil po dlouhých letech z ciziny, a protože tu měl ještě nějakou rodinu a přátele, chtěl si zde vytvořit zázemí, aby při občasných návratech nemusel bydlet v hotelu. Koupil si tedy ideální polovinu rodinného domu.   

Jak šel čas, tak pan Karel zemřel a majetek zdědila jedna z jeho neteří, paní Alena. Rozhodla se, že byt zrenovuje a bude jej pronajímat.  

Problém nastal, když chtěla dům rozdělit prohlášením vlastníka na dvě bytové jednotky. Pokud by totiž do své části domu investovala, zhodnocovala by tím celou nemovitost, ale spolumajitel se na nákladech podílet nechtěl. 

Jak ale rozdělit nemovitost, kde spolumajitel obýval horní podlaží, které mělo větší obytnou plochu? Dům měl sice dvě garáže, ale ta, která byla v užívaní spolumajitele, byla taky o pár metrů větší. Paní Alena chtěla vlastnit i dál 1/2 domu, ale spolumajitel odmítal jakákoli řešení, se kterými přicházela paní Alena s tím, že to tak bylo odjakživa a on nebude nic měnit. 

Když do domu začalo zatékat, odmítl na opravu přispět se slovy “Já na to nemám”.  

Rozhodla se tedy že bude byt pronajímat bez rekonstrukce, ale spolumajitel na ni chtěl podíl ze zisku.  Když mu peníze odmítla dát, začaly naschvály. Zabral si pro sebe všechny společné prostory, celý dům naplnil různým šrotem, dvůr se změnil na skládku a ze zahrady se stala neudržovaná džungle. Cokoli chtěla paní Alena nějak vylepšit,  následovala divoká hádka.

Rozhodla se spoluvlastnický podíl domu prodat, ale nenašla nikoho, kdo by ji za dům zaplatil ½ odhadní ceny. O dům projevil zájem jen jeden ze známých spolumajitele domu a nabídl ji 30% odhadní ceny. Měla dvě možnosti. Dál si nechat ničit nervy, nebo podíl za tuto cenu prodat. To, že šlo jen o nastrčenou osobu, aby získal spolumajitel nízkou nabídkovou cenu, není snad ani potřeba mluvit.

Děje se vám něco podobného? Pokusím se vám poradit po telefonu.

+420 603 514 774

Chci dostávat upozornění na nové příběhy (vložte zde svou emailovou adresu)

(Vaše data s nikým nesdílíme a používáme je jen pro zamýšlený účel)

    Realitní zákony
    Vaše dotazy
    Od |2020-01-25T17:08:18+01:0025 ledna, 2020|0. články, 2. Stalo se|0 komentářů

    Napsat komentář

    Přejít nahoru